Oktoberfest Mnichov 20.09. - 05.10.2014

Oktoberfest je 16-ti denní festival oslavující pivo, který se každoročně v koná Mnichově od konce září do prvního říjnového víkendu. Jedná se o nejznámější německý a světově největší festival, kterého se každoročně účastní přes 6 milionů návštěvníků. Oktoberfest založený v roce 1810 je nedílnou součástí bavorské kultury. 12. Října 1810 se korunní princ Ludvík, který se později stal králem Ludvíkem I., oženil s princeznou Terezou Sasko-Hildburgskou. Obyvatelé Mnichova byli pozváni, aby se zúčastnili slavnosti, která se konala na pozemcích před branami města a oslavili tak společně s královským párem tuto šťastnou událost. Pozemky, na kterých se slavnost konala, byly pojmenovány na počest korunní princezny Theresienwiese (Terezina louka). Tento název se dochoval dodnes, ačkoliv místní často používají zkrácenou verzi “Wies'n”. Součástí slavnosti byly i koňské dostihy na závěr slavnosti, které byly určeny nejen pro královskou rodinu, ale pro celé Bavorsko. Rozhodnutí opakovat dostihy v následujícím roce dalo vzniknout tradici, ze které se zrodil dnešní Oktoberfest.

Při příležitosti Oktoberfestu připravují regionální pivovary speciální silné pivo. Rozloha Oktoberfestu je úctyhodných 31 hektarů.

Hlavní atrakcí Oktoberfestu jsou pivní stany s tradiční živou bavorskou hudbou. Kromě toho zde naleznete množství malých stánků a občerstvení, kde můžete vyzkoušet neskutečně lahodné bavorské speciality. Oktoberfest nabízí zábavu nejen pro milovníky piva. Vychutnejte si úžasnou atmosféru a navštivte množství zábavních atrakcí určených pro celou rodinu.

Zvláštní pozornost si zaslouží tradiční průvod, který zahajuje celou slavnost. Průvod na počest sňatku prince Ludvíka s Terezou Sasko-Hildburgskou se konal poprvé v roce 1810. Od roku 1850 se tato tradice stala naodmyslitelnou součástí Oktoberfestu. Osm tisíc lidí – především z Bavorska – pochodují v tradičních krojích z Maximilanovi ulice přes střed Mnichova až na samotný Oktoberfest. Pochod vede tzv. “Münchner
Kindl“ neboli Mnichovské dítě se symboly města na rukávech. Majitelé stanů a pivovarů prezentují v průvodu na krásně zdobených kočárech své společnosti. Vyvrcholením je otevření pivního sudu primátorem Mnichova v jednom z četných stanů. Následuje 12 úderů do sudu a další z mnichovských Oktoberfestů může začít.

Návšteva Oktoberfestu je jedna z věcí, kterou by měl každý člověk zažít minimálně jednou za život.

 

Nabídka výletu na Oktoberfest v Bavorsku

Nabídka: 4-denní výlet to Bavorska na Oktoberest, mnichovský pivní festival

Pivovar Augustiner

Pivovar Augustiner se nachází v Mnichově v Německu. Byl založen v roce 1328 a je tak nejstarším stále nezávislým mnichovským pivovarem produkujícím nejoblíbenější značky piva. Tradice tohoto pivovaru spadá již do roku 1294, kdy byl položen základní kámen Augustýnského kláštera (v oblasti Haberfeld v blízkosti Neuheuser Gasse). Písemné dokumenty dokazují, že už v roce 1328 zde vařili vynikající pivo. Poté, co byl klášter převzat státem, byla pivnice v roce 1817 přestěhována do Neuhauser ulice č. 27, kde je dodnes možné navštívit proslulou restauraci Augustiner. Od roku 1885 se pivnice nachází v ulici Landsberger (dnes číslo 31 – 35), kde mohou návštěvníci ochutnat nejen slavné pivo Augustiner, ale také vynikající bavorskou kuchyni. Augustiner je jediným pivovarem v Mnichově, který prodává pivo v malých lahvích.

Pivovar připravuje na Oktoberfest speciální pivo s 6% obsahem alkoholu, které se podává ve velkém stanu Augustiner a ve stanu Fischer Vroni Zelt. Zajímavostí je, že Augustiner jako jediný pivovar používá dřevěné sudy.

Pivovar Hofbräu

Slavný mnichovský pivovar Hofbräuhaus byl založen v roce 1589 bavorským vévodou Vilémem V. Jedná se o jednu z nejstarších mnichovských pivnic. Původně byl tento pivovar založen jako součást královské rezidence, která se nechází nedaleko místa, kde dodnes stojí známá pivnice. V současné době se jedná o jednu z nejznámějších a nejnavštěvovanějších atrakcí Mnichově. V průběhu 19. století byl pivovar přesunut do Wiener ulice, kde dnes naleznete tradiční bavorskou restauraci Hofbräukeller s jednou z nejkrásnějších pivních zahrádek Mnichově. Posledních třicet let se nachází pivniceoblasti Mnichov Riem.

Pivo vařené pro Oktoberfest patří se svým 6% obsahem alkoholu k nejsilnějším pivům na Oktoberfestu.

Pivovar Paulaner

Jméno pivovaru Paulaner odkazuje na řád mnichů svatého Františka z Pauly, kteří sídlili v mnichovské ulici Neuhauser. Od roku 1634 si zde mniši si vařili pivo pro vlastní potřebu. Jedná se o nejmladší pivovar v Mnichově.

Pivo Paulaner připravované pro Oktoberfest má 6% alkoholu a prodává se v následujících stanech: Winzerer Fähndl, Armbrustschützen-Zelt a Käferzelt. Paulaner ležák, tzv. Lager, naleznete ve stanu Nymphenburg, kde se mimo jiné podává také víno a šampaňské.